Seat – historia marki

0
172
Seat – historia marki

Znany i lubiany Seat ma już ponad 70 lat. Hiszpańska marka będąca częścią koncernu Volkswagen od 1986 roku ma swoją rzeszę fanów, którzy doceniają jej liczne zalety. Niska awaryjność, ciekawe modele i komfort prowadzenia to niezaprzeczalne atuty marki Seat. Spójrz, jak przedstawia się jej historia.

Początki powstania marki

Narodziny marki Seat miało miejsce w latach 50 XX wieku. To właśnie wtedy z inicjatywy organizacji banków została założona marka, której skrót rozwija się jako Sociedad Española de Automobiles de Turismo. Początki istnienia Seata powiązane były z marką Fiat, na którego licencji były produkowane pierwsze pojazdy Seat. W początkach istnienia produkcja aut osiągała 10 tysięcy pojazdów rocznie. W 1953 otwarta została pierwsza fabryka Seat’a położona w Zona Franca w Barcelonie. Załoga liczyła ponad 900 pracowników, a dziennie produkowanych było 5 samochodów. To tutaj powstał też Seat 1400. Już trzy lata później dziennie w fabryce powstawały 42 samochody. Prawdziwym przełomem dla marki było pojawienie się modelu Seat 600, który stał się symbolem mobilności oraz wolności w Hiszpanii.

Dalszy rozwój Seata

Lata 60 i 70 były czasem dalszego rozwoju marki. W 1963 model 1500 zmienił się na 1400 i była to istotna zmiana w segmencie luksusowym. W 1964 Seat otworzył nową siedzibę generalną w Madrycie, a 1965 rok był momentem rozpoczęcia eksportu. Pierwsze modele Seat zostały wówczas wysłane do Kolumbii. W latach 60 z fabryki wyjechał też milionowy samochód.

Lata 70-te przyniosły koniec produkcji istotnego modelu 600 oraz pojawienie się dwóch nowych modeli: 132 zastępującego wcześniejsze 1500, oraz 1600. W latach 70-tych Seat mieścił się na 8 miejscu europejskich producentów samochodów. W tym dziesięcioleciu rozpoczęła się też budowa centrum części zamiennych w Martorell oraz premiera pierwszego samochodu sportowego, Seat 1200 Sport.

Przełomowe lata 80 i współczesność

Ważnym punktem w historii marki były lata 80 i podpisanie handlowego oraz przemysłowego porozumienia między Seatem a Volkswagenem. Od 1986 roku Seat na skutek wykupienia akcji przez Volkswagen, zaczyna istnieć jako członek koncernu Volkswagen.

W latach 90 zostaje wyprodukowany pierwszy model we współpracy z Volkswagenem – Seat Toledo. W 1996 i 1997 roku SEAT Ibiza Kit Car wygrał Rajdowe Mistrzostwa Świata w kategorii samochodów 2-litrowych. 

Lata 2000 to czas dalszego rozwoju marki i powstawania modeli dostosowywanych do różnych potrzeb nabywców. Obecnie produkowane auta wyróżniają się jakością oraz komfortem użytkowania. Sprawdź dostępne możliwości i wybierz model dla siebie: https://centrumwroclaw.pl/skoda/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj