Jak dobrze urządzić kuchnię?

0
120
Jak dobrze urządzić kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Musi być więc nie tylko ładna, ale również praktyczna. O czym nie można zapomnieć zaczynając urządzanie kuchni?

Praktyczny układ mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, na jakie może wyglądać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, by zaprojektować wygodną przestrzeń kuchenną i to samodzielnie.

Podstawą przy tworzeniu praktycznej kuchni jest rozplanowanie ułożenia mebli. Ważna jest ich ilość, wielkość i ustawienie. Początkowo dobrze jest zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, czyli AGD: lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zlewozmywaka i zmywarki. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przyrządzania jedzenia. Kierując się tą zasadą najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a za nimi kuchenkę oraz piekarnik. Każdy ten element musi być w zasięgu ręki, tym sposobem poruszanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Drugą ważną sprawą jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, artykułów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki muszą być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno sprawdzą się do przechowywania dużych zapasów oraz przeróżnych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady sprawdzą się u osób ceniących sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane umożliwiają świetną segregację w przypadku przypraw, sztućców czy herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają przeróżne organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szklane fronty wspaniale się prezentują, zwłaszcza wypełnione barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak są dużo bardziej wymagające w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dobrane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże miski, wszelkie półmiski i patery, blachy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dostosowane do rodzaju kupionych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj