Ile gram ma łyżka stołowa – czyli jak odpowiednio doprawiać potrawy

0
118
Ile gram ma łyżka stołowa - czyli jak odpowiednio doprawiać potrawy

Codziennie spędzamy długie godziny w kuchni, gotując lub spożywając posiłki. Wielu ludzi, mimo konkretnych zaleceń zawartych w przepisach kuchennych, doprawia jedzenie „na oko”, nie zważając na to, ile gramów danej przyprawy wsypie. Z jednej strony jest to przyspieszenie procesu gotowania, z drugiej prowadzi do wielu niedociągnięć smakowych i odbiegnięcia od planu. Oczywiście każdy gotuje tak jak chce, jednak warto znać podstawowe miary kuchenne, które pomogą w trudnych sytuacjach. Dzięki nim unikniemy wsypania za dużej ilości soli do zupy lub ostrego chilli.

Jak odmierzać produkty, gdy nie mamy wagi kuchennej?

Nie w każdym domu znajduje się waga. Nie musimy jej kupować, bo istnieje wiele rozwiązań, pozwalających nam na odmierzanie danych produktów. Jeśli chodzi o mąkę, możemy użyć szklanek. Jedna szklanka mąki pszennej to około 130 gramów. Nie musimy więc martwić się tym, że nie odmierzymy tyle mąki, ile jest zawarte w przepisie. Podobnie jest w przypadku cukru. Tutaj oczywiście sprawa nieco się różni, gdyż cukier jest cięższy. Jedna szklanka cukru, zakładając że mieści 250 ml wody, może zmieścić około 220 gramów cukru. Przy każdych produktach, gramy będą się różniły, jednak istnieją takie rzeczy, których używamy do gotowania bardzo często i które bez problemu możemy dopasować do pojemności szklanki. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, może nam pomóc internet. To właśnie w nim znajduje się informacja na praktycznie każdy temat. Szklanka bardzo często używana jest do odmierzania produktów potrzebnych do pieczenia. Nieco inaczej jest w przypadku doprawiania potraw. Tutaj może się przydać łyżka stołowa. Bez problemu możemy dowiedzieć się, ile gram ma łyżka stołowa, wpisując taką frazę w internet i dodając do niej nazwę produktu, który odmierzamy.

Przykładowe miary kuchenne – łyżka stołowa

Jeśli chodzi o cukier biały, który odmierzany jest bardzo często, to jedna łyżka stołowa liczy 15 gramów. Dla porównania – nieco lżejszy cukier palmowy, po nałożeniu na łyżkę, będzie ważył 10 gramów. Wszystko więc zależy od produktu, który akurat odmierzamy. Są produkty lżejsze i cięższe. Są też łyżki stołowe o różnych rozmiarach. Dobrym rozwiązaniem jest proszenie o pomoc osoby bardziej doświadczonej. Zdarza się tak, że osoba z doświadczeniem w gotowaniu, ma miary kuchenne „w oczach” i bez problemu oszacuje, ile gramów mieści się w jednej szklance lub łyżce stołowej. Gdy nie mamy takiej osoby, warto wspomóc się internetem, który przynajmniej w jakimś stopniu będzie w stanie nam pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj