Acord – klasyk z pazurem prosto z Japonii

0
163
Acord – klasyk z pazurem prosto z Japonii

Wśród modeli aut, które na trwałe zapisały się w historii światowej motoryzacji, znajduje się m.in. Accord – może się on poszczycić się przeszło 40-letnią historią. Masowa produkcja tych samochodów rozpoczęła się w 1976 r. – do dziś wzbudzają one mnóstwo emocji.

Dziesiąta generacja Accorda nie dla Europejczyków

Wielu fanów Accorda przeżyło ogromne rozczarowanie, gdy kilka lat temu Honda ogłosiła, że model ten nie będzie już produkowany na rynki europejskie. Ostatnią generacją, która trafiła do Europy, była generacja ósma – jej produkcję zakończono w 2015 r. Aktualnie w produkcji jest generacja dziesiąta, którą opracowano już z całkowitym wyłączeniem „starego” kontynentu. Dostępna jest tylko w wersji z nadwoziem sedan. W porównaniu z poprzednimi generacjami zyskała zupełnie nową sylwetkę wyróżniającą się szerokim i niskim nadwoziem – nasuwa to skojarzenia z designerskimi rozwiązaniami zastosowanymi w nowym Civiku.

Accord – jak to się zaczęło?

Honda Accord po raz pierwszy zaprezentowana została w 1975 r. Błyskawicznie zrobiła karierę na całym świecie, a rok po oficjalnej prezentacji z fabryki Hondy w Japonii wyjechały pierwsze egzemplarze. Druga generacja zadebiutowała w 1981 r., jednak prawdziwy boom na Accordy miał dopiero nadejść. Stało się tak w latach 90-tych ubiegłego wieku. W tamtym czasie wiele propozycji od Hondy, w tym również Accord, cieszyło się mianem nowatorskich. Warto np. nadmienić, że piąta generacja była rezultatem współpracy japońskiego koncernu z brytyjskim Roverem, a szóstą generację produkowano w trzech wersjach stylistycznych. Pomimo że w polskich salonach nie ma już nowych generacji, sprowadzenie Accordów z zagranicy nie jest obecnie kłopotem. Omawiane modele Hondy można przetestować i nabyć m.in. w salonie Honda Plaza.

Pod wieloma względami Accord okazał się zupełnie nowatorski. Można tu wspomnieć np. o fotelach wyściełanych tkaniną, które dzisiaj są standardem, a Honda jako pierwsza marka japońska zdecydowała się na wyposażenie w nie swoich samochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj